Tünel Açma Makinaları ve Uygulamaları

Kararder Makina Sektörü’nün organize etmiş olduğu “Tünel Açma Makinaları ve Uygulamaları” semineri 09.05.2013 tarihinde Kararder Seminer Salonunda gerçekleştirildi. Seminere konuyla ilgili çeşitli branşlardan 25 mühendis katıldı.

Seminerde, kazısız tünel teknolojilerinden biri olan Tünel Açma Makinalarının (TBM) çeşitleri, seçim metotları ve uygulama alanları Sayın Bahadırhan Çınar’ın (Maden Yüksek Mühendisi) sunumuyla anlatıldı.

Dünyanın en büyük çaplı (Ø19,25 m) TBM’ini üreten Herrenknecht’in Türkiye temsilciliğini yürüten firmasının tecrübelerini de katılımcılarla paylaşan Sayın Bahadırhan ÇINAR, TBM’lerin seçimindeki en önemli kriterlerin zemin özelliği ve tünel çapı olduğunu ve her bir proje için özel bir tasarım sürecinin gerektiğini, diğer bir tabirle TBM’lerin “terzi işi” olduğunu vurguladı.

Sert Zemin TBM’lerinin veya Yumuşak Zemin TBM’lerinin çeşitlerinin detaylı olarak izah edildiği sunumda, konuyla ilgili pek çok animasyona da yer verilerek TBM’lerin çalışma prensiplerinin en etkin yolla kavranması sağlanmış oldu.

Geleneksel dekupajlı kazılar ve del-patlat tünel anlayışına alternatif olarak geliştirilen ve ülkemizde yeni yeni yaygınlaşan kazısız tünel teknolojilerinin tanınması adına düzenlenen bu seminerin katılımcılarca da ilgiyle takip edildiği görüldü.

Sunum boyunca katılımcıların sorularının interaktif olarak cevaplandığı seminerin sonunda; katkılarından dolayı Sayın Bahadırhan Çınar’a Kararder Sektörler Genel Başkanı tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Yorumlara kapalıdır.

Adres

Kırım Caddesi 34/7
Emek/ANKARA
(Bahçelievler Metro Çıkısına 150 m)
Tel: (0312) 213-0385-213-0395
Fax: (0312) 213-0334
Website: http://kararder.org
Email: info@kararder.org

Google Map


Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Kırım Caddesi (10. Cd.) No:34